Пенка Илиева от Проверителната комисия на Читалище "Умение" взе участие във форум за правата на жените, организиран от Българския фонд за жените на 9 март.
Целта на “Форум за правата на жените” е да илюстрира, че ползотворният и добронамерен диалог между неправителствения сектор и държавните институции ще увеличи шансовете за успешното реализиране на целенасочените политики за постигане на равнопоставеност на половете.
Във форума взеха участие Илияна Йотова, Вицепрезидент на Р България и д-р Хелене Кортлендер, директор на фондация „Фридрих Еберт“, бюро България.
В панела „Политическо участие и политики за жените“, в който бяха обсъдени теми като история на борбите за права на жените в България, за и против квотите по пол в политиката, стереотипите пред жените в политиката, последни тенденции и т.н., участие взеха Росица Димитрова, Заместник-министър на труда и социалната политика на РБ, проф. Красимира Даскалова, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Татяна Кметова, Изпълнителен директор на Център за изследвания и политики за жените и Първан Симеонов, директор на Галъп Интернешънъл – България. Модератор: Надежда Дерменджиева, Изпълнителен директор на Български фонд за жените
В панела „Икономическо участие на жените и социални политики“, в който бяха обсъдени теми като разлика в заплащането между мъжете и жените в България, социални политики в подкрепа на постигане на равнопоставеност на половете, феминизация на бедността и т.н., участие взеха д-р Иван Нейков, Президент на Балкански институт за труда и социалната политика, Виолета Иванова, Изследовател в ИССИ на КНСБ, Саша Безуханова, Председател на Български център на жените в технологиите, Катя Кръстанова, Психолог във фондация „Асоциация „Анимус“. Модератор: Гергана Куцева, Директор Развитие и комуникации, Български фонд за жените
На 9 и 10 март Български фонд за жените събра партньори и организации, които подкрепя, на двудневна работилница, посветена на правата на жените: идентифициране на тенденции и общи проблеми на жените и момичетата в България, възможни решения, взаимодействие с местни власти и институции на национално ниво. Ще бъде направен анализ на нуждите на жените и организациите, които работят за постигане на равнопоставеност на половете в България.
А в самия Международен ден на жената се проведе „Шествие за правата на жените“, за да напомни, че всяка трета жена в България е жертва на насилие. Че жените са по-бедни от мъжете, а трудът им – по-ниско ценен. Че бедността е от женски пол. Че младите родители по никакъв начин не са подкрепени от социалната система и целият товар пада върху младите майки. Че все още съществува институционално насилие над раждащите жени. Че половите стереотипи непрекъснато пречат и на жените, и на мъжете. Че непостижимите стандарти за красота, налагани на жените, често водят до хранителни разстройства и смърт. Че обличайки малките момиченца само в розово, а малките момченца само в синьо, не помага за нищо друго, освен за ограничаване на въображението и изборите им в живота. Че това, че сме родили едно, две, три или повече деца и работим на пълен работен ден и дори повече от 8 часа, не ни прави лоши майки. Че това, че сме избрали да не бъдем майки, не ни прави по-малко жени. Че не сме „твърде емоционални“, за да заемаме управленски позиции. Че това, че умеем да взимаме решения и да преговаряме за пари, не ни прави лоши. И още, и още, и още.
Събитията „Форум за правата на жените“ и „Работилница за правата на жените“ станаха възможни, благодарение на любезната подкрепа на фондация „Фридрих Еберт“.
Няма коментари:
Публикуване на коментар